Профілактика насилля в родині та в дитячому колективі

Ні виховній агресії в сім’ї!

Любов – як ртуть: її можна втримати на розкритій долоні,

але не у стиснутому кулаці.

(Дороті Паркер)

Основні аксіоми виховання у родині
1. Якщо дитину постійно критикувати – вона вчиться ненавидіти.
2. Якщо дитину оточує ворожа обстановка – вона вчиться агресивності.
3. Якщо дитину постійно висміюють – вона стає замкнутою.
4. Якщо дитина зростає у докорах – у неї формується почуття провини.
5. Якщо дитину підбадьорюють – вона починає вірити в себе.
6. Якщо дитину хвалять – вона вчиться бути вдячною.
7. Якщо дитина зростає в чесності – вона вчиться бути справедливою.
8. Якщо дитина живе у безпеці – вона вчиться вірити людям.
9. Якщо дитину підтримують – вона вчиться цінувати себе.
10. Якщо дитина живе у розумінні та доброзичливості – вона вчиться знаходити любов у цьому світі.

Пам’ятка для батьків «Профілактика насилля в родині»

1. Діти — основа сім’ї. У процесі виховання враховуйте індивідуальні особливості розвитку дитини.

2. Не ображайте, не бийте, не принижуйте дитину. Пам’ятайте: навчання — це радість (негативні емоції не сприяють засвоєнню матеріалу, вбивають бажання вчитися). Криком ви нічого не зміните.

3. Знайдіть час для бесіди з дитиною. Під час спілкування не реагуйте бурхливо, не засуджуйте, а будьте тактовними, толерантними, висловлюючи свої судження, думки. Намагайтеся контролювати режим дня дитини.

4. Пам’ятайте, що дитина — це ваше відображення (грубість породжує грубість, крик — крик, а взаєморозуміння і доброзичливість — добро і злагоду в сім’ї). Запитайте себе: «Чи хочу я, щоб моя дитина була схожа на мене?»

5. Дитина — це цілий світ, сприймайте її як цілісну особистість, дорослу людину, яка має свої права (на навчання, відпочинок тощо) і певні обов’язки (вчитися, дотримуватись правил для учнів).

6. Якщо ви помітили, що у дитини «важкий» період, підтримайте її.

7. Не віддаляйте дитину від себе — знайдіть час поговорити, зрозуміти, згадати себе в її віці, допоможіть, якщо потрібно, лагідним добрим словом.

8. Не шкодуйте ніжних слів, будуючи стосунки з власною дитиною.

9. Ви дали дитині життя, тож допоможіть зорієнтуватися у бурхливому морі життєвих подій.

10. Приймайте та любіть дитину такою, якою вона є.

Пам’ятка для батьків, які хочуть, щоб їхня дитина стала впевненою в собі
Не втручайтесь у справу, якою зайнятий ваш малюк, якщо він не просить допомоги.
Щоб уникнути проблем і конфліктів, співставляйте особливі сподівання зі здібностями дитини.
Якщо те, що ви маєте намір сказати, звучало вже разів десять, краще промовчіть: можливо, це не працює.
Особливість і здібності дитини розвиваються тільки в тій діяльності, якою вона займається за власним бажанням і цікавістю.
Навчити дітей відповідати за свої вчинки — це одне з найголовніших завдань дорослих.
Поступово, але неухильно знімайте з себе турботу та відповідальність за особисті справи дитини і передавайте їх їй.
Візьміть на себе тільки те, чого дитина не може виконати самостійно.
Дорослим необхідно набратися мужності і обов’язково давати дітям можливість робити помилки, щоб вони навчились бути самостійними.
Фізичні покарання озлоблюють, залякують і принижують дітей.

«Проблема насильства над дітьми передшкільного віку: насильницькі дії щодо дітей: прояви та наслідки»

В умовах ЗДО діти можуть потерпати від таких проявів насильства:

- підвищений тон, крик педагогів;

- дисципліна, в основі якої страх;

- покарання, що впливають на фізичний та психічний стан дитини;

- висміювання тощо.

Також дитина може потерпати від насильницьких дій в сім’ї:

- фізичне покарання;

- нехтування її потребами.

Традиційно відокремлюють такі види насильства:

- фізичне (порушення меж);

- психологічне (позбавлення вибору, жорстоке поводження);

- економічне (нехтування потребами;

- сексуальне (насильницькі дії та сексуальне розбещення).

Жертвами насильства найчастіше стають діти, які мають:

- особливості поведінки – замкнені діти, інтороверти (флегматики) або діти з імпульсивною поведінкою, гіперактивні;

- особливості зовнішності чи фізичні вади;

- нерозвинені соціальні навички, недостані комунікативні уміння – порівняно з іншими дітьми, вони легше стають жертвами. Ставши жертвою, такі діти сприймають цю ситуацію як неминучу, знаходять виправлення насильнику;

- проблеми в розвитку чи хвороби – епілепсія, тики, заїкання, енурез, порушення мовлення;

- низьку самооцінку, що може сприяти формуванню ролі жертви або агресивної поведінки- як спосіб компенсації.

Також жертвами насильства стають діти із родин СЖО.

Ознаки, за якими можна визначити, яка стала жертвою насильницьких дій, такі:

- зникнення інтересу до навколишнього життя;

- наявність синців, подряпин;

- зменшення спілкування;

- ігри наодинці;

- Занедбаний зовнішній вигляд (брудне тіло, одяг);

- кепкування однолітків над дитиною –жертвою.