Поради батькам щодо організації харчування дітей

Пам’ятка для батьків. Режим харчування дитини вдома/Files/images/harchuvannya/харчування.jpg

Раціональний режим харчування сприяє зміцненню імунітету дитячого організму, нормальному росту та розвитку дитини. Такий режим харчування передбачає суворе дотримання часу прийомів їжі. Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.

Привчайте дитину:

- перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником, самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;

- під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу; відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки; не обливатись;

- після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.

Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та часи прийому їжі./Files/images/harchuvannya/2713.jpg

Формуйте у дитини культурно-гігієнічні навички під час вживання їжі. Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним.

Обговорюйте з дитиною правила розпорядку, пояснюйте їй, що і як треба робити. При цьому важливо виховувати у дитини культуру поведінки, розвивати мовлення, вміння орієнтуватися у навколишньому світі:

- привчати розуміти призначення й основні якості предметів побуту, називати їх (тарілка велика, маленька, глибока, мілка тощо), вчити розуміти і називати дії з предметами (з чашки п’ють, ложкою їдять тощо);

- виховувати слухняність, пошану до дорослих;

- заохочувати висловлювати прохання;

- навчати словам ввічливості./Files/images/harchuvannya/pitanie-e1360567020911.jpg

Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою. Свіжі овочі та фрукти перед вживанням обдавайте окропом для знищення патогенних мікроорганізмів.

5 секретів для хорошого апетиту дитини

1. Час і кількість

Вважається, що до 3 років дитина з 5-разового харчування повинна перейти на 4-разове. Оптимально буде спланувати день так, щоб дитина їла щонайменше через 2-3 години.

Звісно, їжа має бути різноманітна та здорова. Красиво оформлена їжа допоможе нагодувати малоїжку. Також у цій нелегкій справі допоможуть гарна ложка, виделка і тарілка, куплені спеціально для малюка. Важливо дитину годувати в один і той самий час, адже тоді в неї вироблятиметься рефлекс, виділятиметься шлунковий сік і з'являтиметься почуття голоду.
Крім дотримання режиму харчування, важлива й постійна кількість їжі. І не варто насильно намагатися нагодувати дитину. Їжа, яку запхнули силою, навряд чи піде дитині на користь.

2. Їмо разом

Привчай дитину до того, що вся сім’я їсть за столом. По-перше, як свідчить прислів'я, апетит з'являється під час їжі. Тобто вигляд людей, які їдять із апетитом, уже викликає бажання і самому щось з'їсти. По-друге, так дитина швидше навчиться самостійно їсти. Ну, а по-третє, саме спільна трапеза допоможе дитині влитися в сім’ю та відчути себе рівноправним її членом.

3. Нудно чи надто весело?

В ідеалі малюк повинен звикати їсти в тому самому місці, найкраще на своєму стільчику й у кухні. Але не завжди це можливо. По-перше, дитині нудно їсти. І нудно їсти може бути навіть досить дорослій дитині років 7-8, адже процес їжі займає доволі багато часу. Можливо, дитина саме тому й відмовляється їсти, бо їй не подобається сам процес. У такому випадку спробуй розважити малюка під час трапези. Наприклад, розкажи історію, почитай книжку.
   Звісно, дієтологи не дуже схвалюють такі годування, оскільки традиційно дитина повинна їсти в спокійній атмосфері. Але на практиці, якщо не лицемірити, дотримуватися цього правила вдається не всім батькам. Особливо, якщо малюк погано їсть.
   Хоча ситуація може бути й зворотною. Наприклад, у домі надто галасливо та людно, тому дитина відмовляється їсти. Тож у всьому важливий баланс.

4. А як щодо перекусів?

Якщо твоя дитина погано їсть, проаналізуй, перш ніж називати її малоїжкою, що протягом всього дня з'їдає малюк. Цілком можливо, що дрібні перекуси – печиво, цукерки, горіхи, солодкі напої – відбивають у дитини апетит.
   Заміни солодощі яблуками, не давай солодкі напої перед їжею, заміни їх несолодким і нежирним кефіром або йогуртом. А газовані солодкі напої, чіпси, цукерки та сухарики взагалі краще викреслити з раціону дитини, і що надовше, то здоровішою вона буде.

5. Прогулянка і пригода

Морозна прогулянка – кращий засіб для прекрасного апетиту. А ще краще прогулянка з пригодою. Якщо на вулиці надто холодно (-10), вивести дитину однаково можна, але хвилин на 20-30. Тільки обов'язково на цей час заплануй якусь справу: зліпіть сніговика або фортецю, почистіть сніг із доріжок. Якщо під час прогулянки малюк активно рухатиметься, апетит у нього буде прекрасний протягом цілого дня.
 Якщо дитина погано їсть, важливо зрозуміти причини. І точно встановити, що у неї нічого не болить. Адже поганий апетит може бути й результатом дисбактеріозу, і алергії, і прорізування зубів. Але в будь-якому разі одразу панікувати не варто. Адже у дітей, як і в дорослих, є періоди, коли їсти нічого взагалі не хочеться. А їм на зміну приходять періоди, коли дитина проситиме добавки.